در مهد دمکراسی اروپا چه خبر است ...؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مثلا سنگ حقوق حشر (بشر) به سینه میزنند اما در عمل برعکس گفته های شان عمل می کنند این هم مثلا جمهوری اسلامی نروژ ...
شاید آنقدر که در مورد فعالیت های بشردوستانه و صلح آمیز نروژ در رسانه های جهان خبررسانی می شود،خیلی در مورد اینکه نروژ یکی از بزرگترین و مهمترین صادرکنندگان تسلیحات نظامی و جنگی به خاورمیانه بشمار می رود صحبت نمی شود اما بد نیست بدانید که در حال حاضر کشور نروژ در زمره کشورهایی ست که در صادرات تسلیحات نظامی و جنگی یک قدرت مهم بشمار می رود. در سال ۲۰۱۶ میلادی،نروژ در مجموع ۱٫۹ میلیارد کرون(حدودا ۲۲۸ میلیون دلار) تسلیحات نظامی و مهمات جنگی صادر کرده است که ۴۰ درصد آن تنها به ایالات متحده آمریکا بوده است.در جدول زیر که از سایت آمار نروژ استخراج شده است،میزان کل صادرات تسلیحات نظامی و مهمات جنگی نروژ به کشورهای مختلف بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ میلادی به فهرست شده است.
norway export of weapons.JPG
پس از آمریکا،خاورمیانه بخش بزرگی از فروش تسلیحات نظامی نروژ را تشکیل می دهد. بیشترین صادرات تسلیحات نظامی و جنگی نروژ به خاورمیانه که عموما شامل موتورهای موشک،سیستم های نظامی و مهمات جنگی ست به کشورهای عربستان سعودی،امارات متحده عربی،قطر و کویت است.فروش تسلیحات نظامی و جنگی نروژ به این کشورها در سال ۲۰۱۵ میلادی در حدود۱۳۹ میلیون دلار بوده است.در سال ۲۰۱۶ میلادی،صادرات نروژ به امارات متحده عربی و کویت به ترتیب با افزایش و کاهش همراه بود و صادرات تسلیحات نظامی به عربستان سعودی و قطر متوقف شد.
بزرگترین تولیدکننده تسلیحات نظامی نروژ Nammo نام دارد که در شهرک Raufoss قرار دارد.این شرکت خصوصی که نصف سهام آن در اختیار وزارت صنعت و تجارت نروژ و نصف دیگر متعلق به یک شرکت فنلاندی ست،در سال ۱۸۹۶ میلادی تاسیس شده و مهمترین تولیدات آن موشک و مهمات های جنگی ست.این شرکت بغیر از نروژ،در بسیاری ازکشورهای دنیا از جمله آمریکا،آلمان،سوئد،لهستان،فنلاند،سوئیس،اسپانیا،کانادا،هند،استرالیا و امارات متحده عربی دارای نمایندگی فعال است.
Image result for nammo norway
arms_export.jpg
البته قطعا نروژ در این عرصه که تجارت بسیار پرسودی ست تنها نیست. کشورهای آمریکا و روسیهبعنوان بزرگترین صادرکنندگان اسلحه و تسلیحات جنگی در دنیا،هرساله مقادیر قابل توجهی سلاح و تجهیزات نظامی عموما به کشورهای آفریقایی، آسیایی و خاورمیانه صادر می کنند. چین در سالهای اخیر با پیشی گرفتن از فرانسه و آلمان به سومین صادرکننده بزرگ سلاح در جهان تبدیل شده است؛خریدار اصلی تسلیحات چینی، پاکستان است و از آنسو،هندوستان(رقیب سنتی پاکستان) بزرگترین وارد کننده تسلیحات نظامی(عمدتا هواپیماهای جنگنده) از روسیه به شمار می‌آید. سوئد نیز یکی از قدرتمندترین نیروهای نظامی در جهان محسوب می‌شود، این کشور تلاش می‌کند در زمینه فروش تسلیحات نظامی نیز حرف اول را بزند. شرکت‌های «ساب» SAAB(خودروساز و تولیدکننده جت‌های جنگی) و BAE Systems AB به‌عنوان مهم‌ترین شرکت‌های سازنده تسلیحات و جنگ افزارهای نظامی در سوئد بشمار می‌روند که درعین حال تامین‌کنندگان اصلی جنگ افزارهای موردنیاز ارتش ایالات متحده امریکا در جنگ عراق و افغانستان نیز بودند. البته از نظر اصالت هر دوی این شرکت‌ها، شرکت‌های آمریکایی محسوب می‌شوند. ازمهم‌ترین تسلیحات صادر شده می‌توان به جنگنده‌های توانمند، پرسرعت و بسیار پیشرفته زمینی، دریایی و هوایی، تانک‌ها، زیردریایی‌ها، چرخبال‌ها و انواع اسلحه‌های جنگی اشاره کرد.

برای ارتباط با ما در فيسبوک به ما بپيونديد: